Jak nosit v šátku a nosítku bezpečně

09.01.2025

Nošení v šátku nebo nosítku může být skvělým způsobem, jak si být s miminkem blízko. Nosiče mohou být pro nás rodiče velmi praktickým pomocníkem. Jak ale nosit tak, aby to bylo bezpečné? 

NOSIT MIMINKA BEZPEČNĚ

Nošení v šátku nebo nosítku není žádná raketová věda. Většinou stačí si to párkrát zkusit a "dostat to do ruky" a pak už to jde samo.

Je ale pár zásad, které bychom měli mít na paměti. Nejdříve bych vám ráda představila 5 zásad pro bezpečné nošení dětí pod anglickou zkratkou T.I.C.K.S. Znáte?

5 ZÁSAD PRO BEZPEČNÉ NOŠENÍ

The T.I.C.K.S. Rule For Safe Babywearing

T jako TĚSNĚ (tight)

Šátek nebo nosítko pečlivě a zároveň s citem dotahujte. Miminko by mělo být pevně přitisknuté k vašemu tělu. Že máte nosící pomůcku dobře dotaženou zjistíte i tak, že když se předkloníte, miminko se od vás neodlepí a neprověsí se. Při předklonu vždy jistěte miminko hlavičku přidržením vaší rukou.

Pokud potřebujete miminko nakojit, nosič/šátek povolte, ale po nakojení umístěte miminko zpátky do středu, s hlavičkou na vašem hrudníku a vše pečlivě dotáhněte. Nenechávejte miminko viset nízko, miminko by v nosiči nemělo být zapadlé.

I (in a view at all times) IHNED VIDĚT TVÁŘ

Obličej děťátka by měl být vždy volný, neměla by přes něj být žádná látka ani popruh nosítka. 

Pokud nosíme novorozence (do 4 měsíců věku) neustále bychom měli vidět obličej miminka. Dýchací cesty by měly být volné, miminko by nemělo spát se zabořeným obličejem k nám do hrudníku nebo do látky. 

Chcete vidět na jeho očíčka, nosík, pusinku bez sebemenší námahy, abyste mohli sledovat jeho signály a dýchání. Platí to i když začne být venku zima a vrstvíme na sebe oblečení. I když máme přes nosič ještě svetr a bundu, vždy bychom měli na miminko vidět.

C (close enough to kiss) PUSU NA ČELO

Miminko mějte navázané tak vysoko, abyste mu mohli pohodlně dát pusu na čelo a zároveň abyste do něj nenaráželi bradou. Speciálně když jsou miminka ještě malinká, dávejte si je tak vysoko, aby se hlavičkou dotýkali vaší klíční kosti.

Na kojení v šátku/nosítku nosič povolte, nakojte, jistěte děťátku hlavičku rukou a po nakojení vraťte do vycentrované pozice a dotáhněte. Miminko by nemělo být zůstat v nosící pomůcce sesunuté. Občas se nám nechce miminko posouvat výš, když nám při kojení usne, ale dejte si tu práci, jemně se u toho pohupujte, aby se miminko nevzbudilo, ale nenechávejte ho spát spadlé nízko v povoleném šátku nebo nosítku, může tím být nepříznivě ovlivněna průchodnost dýchacích cest miminka.

Při nošení na zádech miminku na čelíčko zřejmě nedáme, že. Doporučuji ale miminko na zádech nosit až od pátého měsíce. První 4 měsíce je lepší mít miminko pod kontrolou a vidět na něj.

K (keep the chin of the chest) KONTROLA BRADY OD HRUDNÍČKU

Miminko by mělo být v takové poloze, aby nemělo bradu přitisknutou na svůj hrudníček. Mohlo by to omezit jeho dýchání. Ujistěte se, že mezi bradou miminka a jeho hrudníkem je vždy místo alespoň na šířku dvou prstů.

Přílišné zaklonění dozadu ale také není ideální poloha. Zaklonění a pohyb hlavy vlastní silou je jedna věc (pokud dítě již drží hlavu samo), ale svěšení dozadu nebo dopředu může vést k ucpání dýchacích cest. Podívejte se na obrázky níže k této problematice.

S (supported back) STÁLE PODEPŘENÁ ZÁDA

Záda miminka jsou podpořena šátkem/nosítkem v přirozené, mírně zakulacené, poloze a bříško a hlavička miminka se opírá o vás. Šátek/nosítko bezpečně podpírá záda v celé jejich délce. Nosítko by nemělo mít vyztuženou opěrku zad, která zakulacení neumožňuje.

Podporu celých zad potřebují především novorozenci a malinká miminka. Ale i větší děti, které již umí sedět vzpřímeně potřebují podporu zad, především když usnou a jejich svalový tonus ochabne.

Ani přílišný záklon, ani hlavička dopředu

Tento obrázek mi přijde skvěle názorný a na příkladu brčka zde ukazuje, jak miminko může mít problém se zúžením dýchacích cest v určitých polohách. Je to důvod, proč potřebujeme při nošení dávat pozor na to, aby miminko nemělo bradu zabořenou do hrudníku nebo naopak v přílišném záklonu. Hlavička by měla být v neutrální pozici, aby miminko mohlo volně dýchat.

Na to bychom měli dbát vždy, nejen při nošení, ale i například v autosedačce, v hojdavaku apod.

Co to znamená pro nošení?

  • dáváme pozor, že šátek/hlavní panel nosítka končí miminku nejdále v polovině ucha,
  • miminko není sesunuté hluboko do kapsy nosiče, kde by mu látka tlačila hlavičku dopředu,
  • nedoporučuji nosit miminko v úvazu "kolébka", pro horizontální nošení použijte úvaz typu "kojoúvaz" nebo noste miminko vertikálně,
  • při kojení a při předklánění se přidržte miminku hlavičku rukou,
  • při kojení miminko sledujte a vraťte miminko do pozice, kdy mu můžete dát pusu na čelo a šátek/nosítko dotáhněte,
  • po usnutí miminka ho naštelujte tak, aby si o vás mohlo pohodlně opřít hlavu a hlavička mu nevisela dozadu - větším dětem zandejte ručičky do hlavní kapsy a kapsu vytáhněte k zátylku, kapucku zapínejte tak, aby byl obličej volný,
  • pokud vám usne miminko na zádech, řekněte si o pomoc někoho v okolí s doštelováním miminka tak, aby mu nevisela hlavička dozadu.

Nožičky do "M", zádíčka do "C"

Aby těch písmenek nebylo málo...

Zdravá pozice kyčlí

Vždy se ujistěte, že šátek nebo nosítko jsou rozprostřeny od kolínka ke kolínku. Zadeček s kolínky by měli vytvářet tvar písmene M, tj. kolínka by měla být vždy výš než kyčle. Obě patičky by měly být zhruba ve stejné výšce.

Nožky by nikdy neměly viset přímo dolů, taková pozice není pro nošení vhodná. Pozor, na trhu stále ještě existují nosiče, které nejsou ergonomicky vhodné (tzv. klokanky nebo visítka).

Podpořená zádíčka

Miminko stráví v děloze 9 měsíců svým vývojem. Přirozený tvar zádíček novorozeného miminka je tedy ve tvaru C a až postupně se začíná napřimovat. U novorozence by tedy pozice v šátku nebo v nosítku mělo kopírovat tuto přirozenou křivku a netlačit zádíčka miminka do narovnané pozice.

Novorozence nosíme s ručičkami schovanými v šátku. Ideálně by obě ručičky měly být symetricky (tj. obě směřovat dolů nebo naopak obě nahoru), aby miminko nebylo vychýlené do strany.

Starší děti již budou chtít vystrkovat z nosítka/šátku ruce a postupně se budou napřimovat. Dodržování křivky do C pak už není potřeba tolik sledovat. 

Ještě pár doporučení

  • Při nošení dávejte pozor na horké předměty typu horký hrnec nebo žehlička. S většími dětmi dávejte pozor i na předměty, na které může dítko dosáhnout a shodit je. Mně takto shodilo dítě na hlavu květináč s převislou kytkou.
  • Dbejte na pečlivé zakončení úvazu uzlem nebo na dopnutí přezky a zajištění bezpečnostní pojistkou, kterou většina nosítek má.
  • Nový úvaz trénujte nad postelí nebo jinou měkkou podložkou a nejlépe s asistencí další osoby. Úvaz si potom zkontrolujte v zrcadle.
  • Nenoste dítko při sportovních aktivitách, nedělejte skoky s navázaným miminkem a nepoužívejte nosič místo autosedačky. Taková využití nejsou bezpečná.
  • Nošení není jen pomůckou, jak mít obě ruce volné. Ale je i o tom, být si blízko, vnímat miminko. Nejde se na miminko soustředit 100% času, ale dělejte si krátké zastávky, kdy jen mrknete, zda je vše v pořádku, zavnímáte dech miminka, pohyby jeho bříška proti našemu, oddychování nebo rukou na zádíčkách miminka navnímáte pohyby jeho těla.

Bezpečné pro miminko, pohodlné pro vás

Píšu tady o bezpečnosti nošení především z hlediska miminka. Nošení by ale mělo být bezpečné a pohodlné i pro vás. Dejte si po navázání čas a věnujte pozornost tomu, abyste měli:

  • dobře umístěné popruhy na ramenou, abyste šátek neměli příliš blízko krku
  • abyste měli popruhy šátku široce roztažené na zádech
  • mezilopatkovou přezku u nosítka, abyste neměli u krku, ale opravdu mezi lopatkami. 

Pokud jste čerstvě po porodu, tak určitě doporučuji si ještě před navázáním miminka zpevnit vaše bříško šátkem nebo rebozem, abyste svému hojícímu se tělu dopřála podporu.

Nosící pomůcky vybírejte tak, aby vám byly pohodlné. Na trhu je už široká škála produktů a existují i obchody, kde si můžete nosítko vyzkoušet a kde vám ho pomohou vybrat přímo tak, aby vám sedělo.


Jednomu z těch rad a pravidel může teď jít hlava kolem. 

Jestli vám nošení po přečtení článku přijde zbytečně složité, nezoufejte. Zavolejte mi a věřte, že společně se z toho vymotáme. Nošení je jednoduché, je to o cviku, stejně jako každá jiná nová dovednost. 

Moje jméno je Michaela Linhová, jsem poporodní dula, laktační poradkyně a poradkyně při nošení dětí. Působím v jižních Čechách v okolí Písku. 

Jestli vás zajímá nošení dětí, ale potřebovali byste s tím pomoct či poradit, moc ráda vám budu k ruce. Zavolejte mi a domluvíme si konzultaci.

Zdroje

Krom svých výcviků jsem dnes k sestavení článku čerpala i z dalších zdrojů, které bych ráda uvedla. Všechny zdroje níže uvedené jsou v angličtině.

Originální leták The T.I.C.K.S. Rule For Safe Babywearing: https://babyslingsafety.co.uk/ticks.pdf

Velkou inspirací mi byla Cassidy Eisenfeld, jejíž skvělá videa týkající se nošení dětí najdete na jejím IG účtu @letstalkbabywearing, na YT kanále nebo na webových stránkách.

ABC guide courtesy of Babywearing International (leták na jejich FB stránce, nepodařilo se mi dohledat verzi k tisku)

Článek o pozičním dušení Positional Asphyxiation:  https://staging.standinbaby.com/positional-asphyxiation/

S překladem T.I.C.K.S. pravidel jsem se inspirovala zde.

Vytvořte si webové stránky zdarma!