Jak vypadají návštěvy poporodní duly

12.11.2024

Pojďte, vezmu vás dnes s sebou na několik poporodních návštěv provázejících šestinedělím mé klientky, abyste si mohli udělat lepší obrázek o tom, jak mé návštěvy u žen v šestinedělí vypadají a co od nich čekat.

Podpora duly v rodině se třemi dětmi

Návštěva první

Nasedám do auta a zase hned vystupuji. Všimla jsem si, že mi žena, ke které dnes jedu píše, že by si ode mne ráda půjčila hojdavak pro starší dítko. A tak ještě rychle běžím domů, popadnu hojdavak, ve spěchu hledám karabiny na upevnění a zpátky do auta. Dnes mě čeká celkem daleká cesta.

Po hodině jízdy jsem na místě. Klepu na dveře ověšená svou poradenskou brašnou a houpačkou a čekám. Naposledy jsem tady na prahu stála zhruba před dvěma měsíci, kdy jsme si s K. povídaly o tom, jak si naši spolupráci představuje ona a co jí mohu nabídnout já. Zakázkou bylo především si dopřát opečování a čas pro sebe po porodu. A tak mám s sebou připravené i oleje a věci potřebné na teplé obklady břicha.

Ale chvíli po tom, co vcházím dovnitř, vidím, že dnešní návštěva nebude o péči o maminku, ale bude potřeba hodně reagovat na to, co se právě děje. Chvíli před mým příjezdem se nejstaršímu synkovi přihodil úraz a tak s tatínkem řešíme, zda jet na pohotovost. Shodujeme se, že vlastně bude příhodné využít mé návštěvy právě proto, aby se synem zajel k doktorovi a my zůstáváme s K. doma, ona s miminkem v náručí a já se starám především o prostředního syna. Do této rodiny se totiž před třemi dny narodilo třetí děťátko. 

Chvíli se s K. bavíme o kojení, nedá mi to a zkontroluji, jak miminko pije. Ale K. kojí ještě i staršího a tak má mléka dostatek. Spíše řešíme logistiku tandemového kojení a chodu rodiny. Také se bavíme o průběhu hojení těla. Během zbytku návštěvy pomůžu rodině se najíst. K. může aspoň v klidu nakojit a pak si nerušeně dojít do sprchy, když malinký usne. To se může zdát jako samozřejmost, ale rodiče více dětí ví, že zajít si sám do sprchy je dost často spíš luxus.

K poporodnímu opečování se dostaneme až příště.  

Než uplyne čas do dalšího setkání

V mezičase jsme spolu s K. v kontaktu tak, jak jsme si předem domluvily. Připomínám jí, aby pila a jedla. Během péče o miminko a další děti máme tendenci na sebe zapomínat. Ale žena po porodu, která ještě kojí dvě děti, určitě potřebuje pít a dostatečně jíst, aby tělo bylo vyživené. 

K. už ví, že na moje zprávy nemusí odpovídat. Jsou takovou pozvánkou ke konverzaci, kdyby bylo potřeba něco řešit mezi návštěvami, ale zároveň vím, že v koloběhu domácích starostí nemá žena vždy čas nebo chuť reagovat.   

"Proč bych měla ležet a odpočívat?"

Návštěva druhá

Další návštěva zase probíhá úplně jinak než ta první. Starší děti jsou tentokrát s tatínkem na hřišti a tak si můžeme v klidu vypít kakao. Ptám se K., jak se má, jak se jim daří kojení a jaké pocity prožívá. Také se zajímám, jak se jim daří jako manželskému páru, jelikož to bylo téma, které hodně vyvstávalo už v našich předporodních hovorech. 

Na návštěvě se řídím především tím, co žena zrovna potřebuje a co jí udělá radost nebo jí dodá klid. Dnes se s K. dostáváme k opečování, které si přála, a tak jí připravuji teplý obklad na bříško. Během procedury máme čas se spolu dále bavit. "Prosím tě, vyjmenuj mi přesně důvody, proč bych měla ležet a odpočívat. Už mě to nutí začít tady pobíhat, ale pak mě bolí břicho a záda. Vím, že je to důležitý, je potřebuju to slyšet znovu!"

A tak se bavíme o tom, jak důležité je po porodu dopřát tělu čas na regeneraci. Děloha, která nám necelých deset měsíců narůstala skoro do velikosti zralého melounu, se teď během 40ti dnů má smrsknout zpátky na svou původní velikost (odpovídající zhruba hrušce). Odpočinek a dostatek péče lidí kolem nás je zásadní pro naše fyzické i duševní zdraví. A to, jak se žena po porodu cítí, a zda se cítí psychicky dobře, je jedna z věcí, které také na každé návštěvě kontroluji. Protože v hlavě mi vždy zní, že 1 z 5ti maminek se v dnešní době potýká s psychickými problémy a je vždy lepší je podchytit včas.

Takový domácí wellness

Návštěva třetí

Na třetí návštěvě se nám podařilo vyšetřit si prostor na takové domácí lázně. Vařím kakao a připravuji ženskou bylinnou napářku. Ještě zkontroluji, jak se malý kojí a ten potom spokojeně usíná a dopřává mamince hodinu a půl nerušené péče. K. si užívá napářku, dodává tělu teplo a regeneraci. Byliny voní celým bytem. A já doufám, že se neosypu, protože jsem alergická na levanduli, která se běžně v bylinných směsích nachází. Prošlo to.

Při tom povídáme o všem, co K. zajímá a co jí leží na srdci. Znovu se vracíme k porodu a intenzivním zážitkům z něj. Bavíme se o partnerství v takto velké rodině. Probíráme alternativní metody antikoncepce. 

Miminko si spokojeně podřimuje a tak ještě po napářce šup do tepla pod deku a teplo podpoříme i zábalem a termoforem. Naše těla ztrácí u porodu hodně tepla a proto je potřeba ho během šestinedělí dodávat zpátky.

Něco si ukládám do své brašny a K. se směje, že mám s sebou panenku, na které běžně ukazuji polohy ke kojení. To K. přeci nepotřebuje, vše už dobře zná. Za deset minut se směju já, když vytahuji svou figurantku z tašky a ukazuji, jak si navázat elastický šátek. K. vyhrožovala, že si z něj ušije sukni, že jim nošení v něm moc nejde. To přeci nemůžu dopustit. Ještě večer mi cinkne zpráva se spokojeným miminkem navázaným do elasťáku. Nový úvaz se mu prý moc líbí.

Šestý týden ze šesti

Návštěva poslední

Před každým výjezdem za klientkou se předem ptám, zda má již nějakou představu, co by si přála na návštěvě probrat nebo jakou péči či pomoc bude potřebovat. Vždy potom pracujeme s aktuální situací na místě, a proto s sebou tahám brašnu plnou věcí:  panenkou, knihami, šátky, rebozem, bylinkami apod. Ale zároveň když předem vím, co nás bude čekat, mohu přihodit i něco, co bych běžně nebrala. 

Tentokrát si před odjezdem vypůjčuji od svých synů kostky a jiné hry, které by se mohly hodit a zaujmout. Vím, že na návštěvě u K. budeme tentokrát se všemi třemi dětmi a venku to vypadá spíš na déšť. A tak se vyzbrojím nepromokavým oblečením, hrami a přemýšlím, zda vzít i nějaké nosící pomůcky. Nakonec vyhodnotím, že když si K. bude chtít od nošení malého ulevit, nosící vybavení si od ní půjčím.

Po mém příjezdu K. říká, že by se přecejen ráda vypravila na procházku. Muž potřebuje pracovat a ona se ráda vyvětrá. Ono vypravit se sama se třemi malými dětmi ven může být zpočátku celkem výzva. A tak pomáhám vypravit všechny dětičky, hry využijeme na prostoj při kojení nejmenšího a pak už šup na hřiště. Tentokrát povídáme spíše pomálu. Více chytáme děti a pomáháme jim řešit různé situace. Ale i tak probíráme, jak daří držet chod rodiny, jaké mateřské úspěchy a milníky se jim podařilo zvládnout během doby, kdy jsme se neviděly. A zda má K. i teď koncem šestinedělí dostatek výpomoci.

Od třetí návštěvy uteklo již více týdnů. A přestože jsme se chtěly vidět dříve, nemoci, povodňová situace a potom náš rodinný výjezd nám trochu zkomplikovaly plánování.

Návštěvu zakončujeme takovou malou reflexí společného času a já ještě nabízím K., že když by potřebovala, můžeme se domluvit i na dalším opečování již mimo poporodní balíček péče. Přecejen dopřát si chvíli pro sebe a péči našemu tělu, zklidnit na chvíli nervový systém, může být pro nás v mateřství obrovským zdrojem k dalšímu fungování.

Každá návštěva je jiná

všechny ale mají za cíl vás podpořit v regeneraci, podržet vás během náročných rodičovských chvil a dodat vám sebevědomí a informace, abyste byli schopni si najít svou cestu rodičovstvím

Spolupráce s K. byla především o poporodním fyzickém opečování, dopřání si času pro sebe, zklidnění, pochopení, emoční podpoře a pomoci myslet i na sebe v tom rodinném mumraji. Také jsem pomáhala s péčí o starší děti a ponoukala k jejich péči o vztah mezi ní a jejím mužem. Každá návštěva trvala zhruba 2,5 - 3 hodiny. Část výdajů za mou práci bylo možné si nechat proplatit pojišťovnou.

Návštěva u vás ale může vypadat zase úplně jinak. Některé návštěvy strávím s rodinou především řešením krizových situací při kojení, povídáním o dětském spánku a jak si zorganizovat spánek rodičů. Někdy řešíme, jak miminko uchopit, přebalit, jak ho držet bez zavinovačky nebo jak si ho navázat do šátku. Ukazuji rodičům, jak si nastavit nosítko a učím je, k čemu jsou všechny ty spony a posouvátka, aby byli schopni si nosítko přizpůsobit, ať už nosí kterýkoli z rodičů. Můžeme povídat o hranicích, o proměňujících se vztazích, o tom, jak si zorganizovat podporu a pomoc blízkých. Bavíme se o tom, jak ulevit hojícímu se tělu, jak se tělo proměnilo a jak se ještě bude dál měnit. 

Mohu vám doporučit zajímavé články, zapůjčit šátky na nošení nebo knihy. 

Nebo se můžeme bavit jen minimálně a mohu vám pomoci více prakticky, obstarat děti, poskládat prádlo a vytřít koupelnu. Protože možná, že umyté nádobí ve dřezu bude zrovna tím, co vás přivede v danou chvíli k většímu klidu.

Jsem Michaela Linhová, poporodní dula a laktační poradkyně působící v okolí Písku. Pokud si i vy chcete dopřát podporu v šestinedělí, ozvěte se mi.

Více o mých službách duly se můžete dozvědět zde:

Vytvořte si webové stránky zdarma!